Zpátky na seznam článků

Letní kemp Mladých konzervativců 2020

V termínu 28. srpna – 1. září 2020 proběhl letošní kemp Mladých konzervativců v orlickohorských Pastvinách, v areálu Univerzity Palackého…

V termínu 28. srpna – 1. září 2020 proběhl letošní kemp Mladých konzervativců v orlickohorských Pastvinách, v areálu Univerzity Palackého v Olomouci, který hostili Mladí konzervativci Olomouc. Akce proběhla s podporou Nadace Hannse Seidela.

Pátek 28. srpna

Letní kemp odstartoval v hotelu Flora v Olomouci obědem a besedou s Martinem Kastlerem (ředitel regionální pobočky Nadace Hannse Seidela v České republice), Miroslavem Žbánkem (primátor města Olomouce), Martinem Majorem (1. náměstek primátora města Olomouce), Markétou Záleskou (náměstkyně primátora města Olomouce) a Josefem Kaštilem (předseda dozorčí rady Dopravního podniku Olomouce a bývalý místopředseda MK).

Tématem byly začátky v politice či jak přitáhnout mladé lidi do politiky. Také jsme rozebrali politickou situaci v České republice a její vývoj od roku 1989. Díky panu Kastlerovi jsme tak porovnali náš stav se stavem v Německu nebo jinými zeměmi, kde se HSS angažuje. A tak jsme dostali srovnání, že v Německu nadále funguje systém velkých zavedených politických stran, zatímco v Česku tyto strany za posledních 7 let se ocitly na okraji politické mapy. 

Neoficiální start ovšem začal již dopoledne na střelnici, kdy za účasti předsedy MK jsme si mohli vyzkoušet střelbu z různých českých i zahraničních zbraní. 

Po obědě jsme nasedli do autobusu, který nás odvezl do areálu Univerzity Palackého v Olomouci v orlickohorských Pastvinách. Celý areál se nachází u stejnojmenné vodní nádrže. Ubytovali jsme s malebných chatkách a se setměním předseda narazil sud piva.

Sobota 29. srpna 2020

Již po snídani jsme absolvovali besedu se senátorkou Jitkou Chalánkovou a ředitelkou Národního centra pro rodinu Marií Oujezdskou. Věnovali jsme se práci porovnání práce senátora a poslance, ale hlavně jsme se diskutovali na téma rodina, sociální problémy, matky samoživitelky, rodičovská dovolená, pěstounská péče či péče o dítě. Nakousli jsme i kauzy bratrů Michalákových, kteří byli „uneseni“ Barnevertem. 

Odpoledne přišel zlatý hřeb celého Letního kempu a to návštěva samotného místopředsedy Poslanecké sněmovny PČR a předsedy Občanské demokratické strany prof. Petra Fialy. S ním jsme vedli hlavně diskuzi. Pan předseda nám odpovídal na různé politické i nepolitické dotazy, které členy Mladých konzervativců zajímaly. Například jak probíhají jednání s jinými stranami ohledně koalic, co by považoval za úspěch v následujících krajských volbách, jak se staví k sestavování koalic s jinými politickými subjekty. Také byla oceněna spolupráce ODS s Mladými konzervativci, která se v posledních letech moc nedařila, nicméně v posledních letech se opět zlepšuje. Společně spolupracujeme téměř 30 let.

Večer jsme si užili krásy místní přírody. Došlo na projíždění na lodičkách na vodní nádrži nebo procházka k hrázi. 

Neděle 30. srpna 2020

Ráno a dopoledne bylo bohužel sychravo. Několik odvážných členů se vydalo na menší cyklovýlet. Odpoledne bylo na téma „Polsko“. Nejprve nás do polského politického dění a veřejného života uvedl polonista Lukáš Skraba. Následně přišla krátká vsuvka kandidáta na senátora v obvodě Hradec Králové a bývalého poslance Pavla Staňka, který nás přijel nečekaně navštívit. Diskutovali jsme o jeho agendě v Poslanecké sněmovně, o jeho konkurentech nebo co má v plánu dělat v rámci funkce senátora.

Poté přijela vzácná návštěva z Polska a to náměstek Vojvody Dolní Slezska a bývalý starosta obce Klodzko Boguslaw Szpytma za stranu Solidarna Polska, která je v koalici s hlavní vládní stranou Právo a spravedlnost. Vedli jsme diskuzi na téma sociální programy v Polsku, reforma soudnictví v Polsku nebo česko-polské vztahy. 

K večeru proběhla veliká debata se zástupci mládežnických politických organizací polských i českých. Přijeli například Mladí lidovci nebo mladí z PiS či PO. 

Pondělí 31. srpna 2020

Hned ráno jsme nasedli do autobusu, který nás odvezl do Štítů za místním úspěšnými starostou Jiřím Vogelem. Pan starosta nás velmi mile přivítal, seznámil s rozpočtem města, provedenými a plánovanými investičními akcemi a také jsme si měli možnost prohlédnout prostory radnice, knihovny, sokolovny nebo krásný štítecký barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Také jsme navštívil vojenskou tvrz Hůrka, jednu z velkých opor československého opevnění před druhou světovou válkou. 

Večer jsme absolvovali besedu s europoslancem Janem Zahradilem v Žamberku. U piva jsme diskutovali na téma Green Deal, dopady koronaviru na evropskou ekonomiku nebo evropské dluhy.